Returnal


w
Producent: Housemarque
Premiera: 30 kwietnia 2021
Wersja językowa: polska (dubbing)
Tryb: jednoosobowy
Udostępnij:

Po lądowaniu awaryjnym na zmieniającej kształt planecie, Selene, chcąc odnaleźć drogę ucieczki, musi przedzierać się przez świat pradawnej cywilizacji. Odizolowana i osamotniona zawzięcie walczy o przetrwanie. Jej drogę wieńczą kolejne porażki. A każda śmierć oznacza przymus rozpoczęcia wyprawy od nowa.

W toku bezwzględnej rozgrywki typu rougelike odkryjesz, że każda przemiana, jaką przechodzi planeta, oznacza również nowy zestaw przedmiotów, z których możesz korzystać. Każda pętla to nowe kombinacje zmuszające do przekraczania własnych granic i stosowania innych strategii walki.

Recenzje krytyków

Ze względu na poziom trudności na pewno nie jest to gra dla każdego (nie polecam jej nikomu o słabych nerwach), ale ci, którzy lubią tego rodzaju rozrywkę, powinni wsiąknąć w atmosferę Atropos na wiele godzin.
Zobacz pełną recenzje
[...] trzeba przyznać, że to po prostu pierwszej klasy roguelike. Wymagający, tajemniczy, wciągający i piekielnie satysfakcjonujący. Jeśli tylko przygotujecie się na ciągłe przegrywanie, paradoksalnie będziecie się świetnie bawić podczas zgłębiania tajemnic Atropos.
Zobacz pełną recenzje
Returnal to mocny kandydat na grę roku. Oferuje wciągającą opowieść, która pozostawia wiele miejsca na interpretację. Oprawa audiowizualna jest najlepsza w swojej klasie, a oszałamiające efekty wizualne i udźwiękowienie wywołują gęsią skórkę, podczas gdy wykorzystanie funkcji DualSense'a zasługuje na owacje na stojąco.
Zobacz pełną recenzje
Zachwyca, wciąga, onieśmiela i stawia wyzwanie. Rewelacja! [...] To produkcja dla wytrawnych, zaprawionych w boju graczy, którzy nie boją się wyzwania – prawdziwe „4thePlayers”.
Zobacz pełną recenzje
Returnal to wymagająca gra. Lubisz się męczyć i chcesz poznać ciekawą historię, której atmosfera potrafi zachwycić – nie zastanawiaj się. Jeśli jednak nie należysz do tego grona, to po kilku próbach rzucisz kontrolerem.
Zobacz pełną recenzje
Przy takiej pracy włożonej w oprawę wizualną, efekty czy walkę można było oczekiwać, że będzie to nieco bardziej przystępna gra, która spodoba się nawet tym, którzy w rogale grają rzadziej. Pewnie hardcorowi fani gatunku ocenią Returnal lepiej, ale cała reszta powinna się zgodzić z moim werdyktem.
Zobacz pełną recenzje
[...] drugiego bossa udało mi się ubić dopiero po kilkunastu godzinach (może jestem noobem), poczułem, że marchewka jest zbyt mała, a kij bije zbyt mocno. Zabrakło odpowiedniego balansu, który miał w sobie chociażby "Hades". Nie zmienia to jednak faktu, że "Returnal" wciąga i uzależnia. Piekielnie.
Zobacz pełną recenzje
Returnal to idealna gra dla tych, którzy kochają wyzwania, za którymi kryje się trochę więcej. Każdy bowiem zgon otwiera wrota do kolejnych informacji i zachęca do poznawania zakręconej fabuły.
Zobacz pełną recenzje
Pod względem technicznym to prawdziwy pokaz nowej generacji sprzętu. A dźwięk? Zaimplementowane ze smakiem 3D audio pozwala bez problemu określić, skąd strzelają do nas wrogowie lub za którą kolumną się kryją.
Zobacz pełną recenzje
Do mocnych elementów niewątpliwie zaliczyć można atmosferę oraz mechanikę strzelania, niestety kluczowa dla gatunku kwestia progresji – wypada bardzo słabo. Osoby lubiące „wyzwanie dla wyzwania” powinny się jednak bawić przy niej dobrze… pod warunkiem, że nie zniechęci ich bardzo wysoka cena.
Zobacz pełną recenzje
Returnal nie jest grą dla każdego. Wymaga determinacji, cierpliwości oraz odrobiny szczęścia. Gracz nagradzany jest jedynie jeśli dotrze wystarczająco daleko.
Zobacz pełną recenzje
To wymagająca produkcja, która oczekuje od odbiorcy zaangażowania i czasu, ale wynagradza go satysfakcjonującą rozgrywką, która starcza na wiele godzin i wciągającą historią. Nie obyło się bez paru mniejszych problemów, ale nadal jest to naprawdę warta polecenia pozycja.
Zobacz pełną recenzje
Wymagający poziom trudności wynagradza każde zwycięstwo niesamowitą satysfakcją. Zgony nie demotywują, wręcz przeciwnie, nawet nie zauważymy, kiedy odpali się nam tryb "jeszcze jednej pętli".
Zobacz pełną recenzje
[...] tytuł ten kusi rewelacyjnym klimatem i świetną oprawą wizualną to jednak z pewnością nie każdy będzie się tutaj dobrze bawił. Dlatego nim sięgniesz po Returnal lepiej odpowiedz sobie na pytanie czy lubisz trudne, a nawet czasami męczące gry, w których jakikolwiek progres wymaga wielokrotnego powtarzania tego samego od początku.
Zobacz pełną recenzje
Prawdopodobnie cenię każdy poszczególny element tego tytułu. Mam jednak świadomość, że to gra nie dla każdego. Wysoki poziom trudności sprawi, że wiele osób odbije się od tej produkcji.
Zobacz pełną recenzje
"Returnal" to zdecydowanie najlepszy exclusive na PS5 jaki do tej pory powstał. Gra całkowicie wykorzystuje moc i atrybuty nowej konsoli, robi też to w bardzo immersyjny sposób. Niestety jest dość wymagającym tytułem i nie wszyscy poradzą sobie z wysokim progiem wejścia rozgrywki.
Zobacz pełną recenzje
Ból, pot, cierpienie i łzy – dawno nie bawiłem się lepiej. Returnal nie będzie jednak tytułem dla każdego. Potrzeba do niego sporo cierpliwości i umiejętności, gdyż czeka tu na graczy bardzo szybka i wymagająca rozgrywka.
Zobacz pełną recenzje
To duża, świeża gra w koncepcji roguelike, która wciągnie Cię na minimum 20+ godzin wymagającej zabawy. Aha, porównania do Soulsów, które krążą w Internecie, są kompletnie nie na miejscu [...]
Zobacz pełną recenzje
Returnal to bezsprzecznie bardzo trudna gra, nie ma co ukrywać. Jest przeznaczona głównie dla doświadczonych graczy, którzy potrafią dobrze strzelać oraz wykorzystują każdy element środowiska, aby przetrwać. Przyznaję, że miałem chwilę słabości i chciałem porzucić dzieło Housemarque.
Zobacz pełną recenzje
Returnal wciąga i nie pozwala odpuścić już od pierwszego cyklu. Świetna oprawa graficzna i dźwiękowa. Od tytułu jednak łatwo się odbić, ale warto dać mu się porwać.
Zobacz pełną recenzje
[...] jeśli nie jesteście gotowi na wyzwanie to omijajcie Returnal szerokim łukiem, jednak jeśli szukacie gry, która pochłonie was bez reszty i nie boicie się śmierci, to pierwsza gra AAA studia Housemarque zapewni wam wiele godzin satysfakcjonującej zabawy.
Zobacz pełną recenzje
Połączenie strzelanki oraz systemu roguelike jest ciekawym pomysłem, nawet jeżeli niekoniecznie udanym i szwankującym na wielu płaszczyznach. A mimo to Returnal bawi skutecznie, trzymając mocno i dając dużo przyjemności.
Zobacz pełną recenzje
Przyznam jednak, że przy Returnalu dobrze się bawiłem i szybko przyzwyczaiłem się do niecodziennego stylu rozgrywki. Jest to uczucie, którego nie doświadczałem przy tytułach takich jak Binding of Issac lub Dead Cells. Tym samym pozycję tę mogę polecić wszystkim niezdecydowanym.
Zobacz pełną recenzje

Recenzje krytyków bez oceny końcowej

Nie są brane pod uwagę do średniej CyberKrytyk
Gra wykorzystuje świetne pomysły sceny niezależnej, wtaczając je do wysokobudżetowej produkcji z filmową oprawą. Fani Obcego oraz Prometeusza nie będą mogli się napatrzeć na niesamowitą i zmienną planetę.
Zobacz pełną recenzje
Osoby lubiące łatwą i niezobowiązującą rozgrywkę nie mają czego tutaj szukać. Wszystko z powodu bardzo wysokiego poziomu trudności, przez który szybko się odbiją od produkcji.
Zobacz pełną recenzje
Nowe dzieło twórców Resoguna czy Nex Machina wciąga na dziesiątki godzin i wyjątkowo trudno się od niego oderwać. Wszystko dzięki perfekcyjnie zrealizowanej walce, ale i cała otoczka potrafi zachwycić stylem i klimatem.
Zobacz pełną recenzje
Returnal to jedna z najlepszych gier akcji ostatnich lat. Jednocześnie jednak ma jedną dość istotną wadę - brak możliwości zapisywania postępów - z którą twórcy muszą się błyskawicznie uporać.
Zobacz pełną recenzje
Walczenie z samym sobą, stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej, nieustanne parcie do przodu, byleby tylko tym razem zajść przynajmniej odrobinę dalej niż poprzednio. Returnal jest trudne, nie podaje zupełnie nic na tacy, ciągle wymaga więcej i więcej, dając w zamian nieograniczone morze satysfakcji z pokonywania kolejnych przeszkód. I dlatego jest tak dobre!
Zobacz pełną recenzje

Dodaj ocenę gracza